2018
18/1 Tobotorsdag, Eric Sahlström Institutet med huspersonal och lärare. Konsert och dans
20/1 Felan i Örebro, med Maskin: http://felan.se/

3/2 Leufstabruk 14.00, ”Musikalisk salong”: Föredrag om musik under antiken samt solokonsert (fiol) http://www.unt.se/kultur-noje/konsert-och-samtal-pa-lovstabruk-4885417.aspx
9/2 SKIVRELEASE Spelstinor, Bror Hjorths hus i Uppsala, 19.00. SLUTSÅLT! http://www.brorhjorthshus.se/programkommande.html
14/2 Malingsbo kyrka, Smedjebacken, med Spelstinor

3/3 Humanistiska förbundet, Uppsala, med Erika & Cecilia
8/3 Västerås stadsbibliotek, hörsalen 12.30, med Spelstinor
10/3 Orsa, Missionskyrkan 15.00, Spelstinor
16/3 Allégården, Göteborg med Maskin: http://www.folkmusikkafeet.net/program

13/4 Vernissage på Gustavianum, Uppsala, tillsammans med Olov Johansson
15/4 Tensta kyrka 09.30, med Robert Larsson och Örjan Englund
20/4 Leksand, tingshuset 19.00, med Spelstinor
26/4 Eric Sahlström Institutet, ”Tobotorsdag”, med Spelstinor, 19.00: www.esitobo.org

2/5 Lunchkonsert i Uppsala missionskyrka, med Erika & Cecilia
3/5 14.00, Sjukhusbiblioteket på Ackis, Uppsala, med Maskin
3/5 Gästlärare hos V-dala spelmanslag, Uppsala
19/5 Kungsör, Torpa bygdegård 15.00, med Spelstinor
20/5 Björklinge kyrka 11.00, Folkmusikmässa

2/6 Rimbostämman, med Maskin: http://www.rimbostamman.rimbokultur.se/sv/art.html
23/6 Midsommardagen 21.00, Musik och poesi i Uppsala domkyrka, Erika & Cecilia

4/7 Bingsjö, Danielsgården, med Spelstinor
27/7 Korröfestivalen med Spelstinor

19/8 Tensta kyrka (Vattholma) 18.00, med Erika & Cecilia
25/8 Älvdalens kyrka med Systerpolskan

1-2/9 Lärare på kurs i Viksta-Lasselåtar, Tallkrogen Björklinge
22/9 Lärare på Spelstugan, Uppsala missionskyrka
29/9 Norrlandsoperan i Umeå med Systerpolskan

23/11 Allégården, Göteborg, med Spelstinor

1/12 Stallet, Stockholm, med Maskin

2017
24/2 Falun, Falun Folkmusik och Dans, med Erika & Cecilia: http://www.falufolkmusikodans.se/program/folkmusikcafe-erika-lindgren-liljenstolpe-cecilia-osterholm/

18/3 Folk och världsmusikgalan, Helsingborg, med Systerpolskan: http://folkgalan.se/
23/3 Poesiafton, Tierp, med Erika & Cecilia

8/4 Lärare vid Spelstugan i Uppsala missionskyrka, 9.30-15.
14/4 Invigningen av ”Konst på väg”, Eric Sahlström Institutet i Tobo, tillsammans med Annika Ekstav.
23/4 Tensta kyrka, tillsammans med Robert Larsson och Örjan Englund, 11.00.

14/5 Konsert i Leufstabruks kyrka 15.00 med Erika & Cecilia
17/5 Lunchkonsert i Uppsala missionskyrka 12.00, Erika & Cecilia.
25/5 Björklinge kyrka 11.00, Spelmansmässa.
27/5 Festivalen ”Akustiskt i Tobo”, Eric Sahlström Institutet, med Systerpolskan: http://esitobo.org/evenemang/akustiskt-i-tobo-2/

3/6 Bror Hjorths hus, RELEASEKONSERT för nytt album med tillsammans med Olov Johansson och Robert Larsson: http://www.brorhjorthshus.se/programkommande.html
6/6 Nationaldagsfirandet i Parksnäckan, Uppsala Med Systerpolskan.
10/6 Ransäterstämman: Tre konserter med Erika & Cecilia, Systerpolskan och Maskin (Erika, Olov Johansson och Robert Larsson): http://ransatersstamman.se/
24/6 Midsommardagen i Björklinge med Robert Larsson, Örjan Englund och Gunnel Viking
24/6 Uppsala domkyrka 21.00, Midsommardagskonsert med Erika & Cecilia.

1/7 Delsbostämman med Systerpolskan: http://www.delsbostamman.nu/
7/7 Bodastämman, solo.
8/7 Rättviks kyrka med Systerpolskan.
9/7 Frötuna spelmansstämma, Norrtälje, med Erika & Cecilia.

3/8 Konsert i Sala, ”Blå salen”, med Spelstinor.
4/8 Kursledare, kl 10-16, på Folkmusikfesten i Stjärnsund: https://sv-se.facebook.com/FolkmusikfestenIStjarnsund/
4/8 Folkmusikfesten i Stjärnsund med Spelstinor.
9/8 Söderboda, Gräsö: konsert med Erika & Cecilia.

2-3/9 Lärare på kurs i Viksta-Lasse-låtar, Tallkrogen i Björklinge.
23/9 Lärare på spelkurs i Disponentvillan, Ekebybruk, Uppsala.
29/9-1/10 Skivinspelning med Spelstinor

7/10 Erika & Cecilia, Poesifestival i Enköping.
8/10 ”Träd in i dansen”, Tensta kyrka med Robert Larsson och Örjan Englund, 11.00.
8/10 Erika & Cecilia, Kungl. Vetenskapssamhället, Uppsala.
21/10 Upplands nation firar jubileum på Uppsala slott, Kalasorkestern.
28/10 Systerpolskan på Oktoberstämman, Uppsala konserthus, 22.00.

9/12 Lärare på Spelstugan i Uppsala missionskyrka, 13-15.30
16/12 Uppsala konserthus, ”hemlig gäst” i Trio X föreställning Carte Blanche: https://www.ukk.se/program/carte-blanche/

2016
15/1 Bror Hjorths hus 19.00, Erika & Cecilia.

20/2 Lärare på Spelstugan, Uppsala missionskyrka 13.00.

2/3 Uppsala missionskyrka, lunchkonsert 12.00, Erika & Cecilia.
11/3 Göteborg, Folkmusikcaféet: http://www.folkmusikkafeet.net/program.
18/3 Gästis i Torsåker 19.00, Spelstinagruppen.

20/4 Tierps sjukhus 15.00, med Olov Johansson, Robert Larsson.
21/4 Sjukhusbiblioteket Akademiska sjukhuset Uppsala 14.00, med Olov Johansson, Robert Larsson.

5/5 Björklinge kyrka 11.00.
6-7/5 Lärare på ”Allsvenskan” på ESI i Tobo.
14/5 Årstakyrkan, Uppsala, 16.00, tillsammans med Susanne Näslund.
29/5 Kulturoasen i Håga, Uppsala 14.00, Erika & Cecilia: http://www.kulturoasen.se/event-items/erika-cecilia/.
29/5 Santa Mariakyrkan i Stenhagen, Uppsala, 18.00. Sommarkonsert tillsammans med kyrkokören.

3/6 Inspelning av Moraeus med mera i Orsa, tillsammans med Systerpolskan.
25/6 Midsommarfirande i Björklinge, med delar av Kalasorkestern.
25/6 Uppsala domkyrka 21.00, Erika & Cecilia.

6/7 Bingsjöstämman, Danielsgården.
7/7 Östbjörka, Rättvik, Erika & Cecilia.
27/7 Musik vid Långsjön, Björklinge, med delar av Kalasorkestern.
31/7 Björklinge kyrka, tillsammans med Olov Johansson och Robert Larsson.

2/8 Allsång på Skansen, tillsammans med Systerpolskan: http://www.svt.se/allsang/systerpolskan
3/8 Tensta kyrka, Vattholma, Erika & Cecilia.
11/8 Söderboda, Gräsö, Erika & Cecilia.
22/8 Linneanum, Uppsala, Erika & Cecilia.
28/8 Häveröstämman, Erika & Cecilia.

2/9 White Arkitekturfestival, Uppsala 13.30, Erika & Cecilia: http://www.white.se/calendar/arkitekturfestival-2/
2/9 Tegelsmora kyrka (Tegelsmoraveckan) 19.00, Erika & Cecilia: http://www.tegelsmora.se/tegelsmoraveckan.html
3/9 Örbyhus slott, Föreningen Vendelsjön jubilerar, ca 15.00.
5/9 Solokonsert, Blå salen (biblioteket) i Sala 18.00.
19/9 Nyhetsmorgon, TV4 med Systerpolskan.

7/10 Gokväll, SVT, med Systerpolskan.
8/10 Linköpings folkmusikfestival, Erika & Cecilia: http://folkmusik.nu/festival/page/3/
13/10 Stallet, Nybrokajen, Stockholm, 19.00, Erika & Cecilia. Konserten spelas in av Sveriges Radio P2: http://stallet.st/index.php/sv/22-program-beskrivning/6288-161013-rallarnas-visor
29/10 Oktoberstämman, Uppsala konsert och kongress, dansspelning med Täpp Ida Almlöf.

12/11 Låtutlärning på Uppsala spelstuga, Missionskyrkan 13.00.
17/11 Erika & Cecilia på Omnikvariatet 19.00. Dragarbrunnsgatan 53 Uppsala: http://omnikvariatet.se/

4/12 Stallet, Nybrokajen, Stockholm,  18.00, med Systerpolskan.
17/12 Julkonsert, Vendels kyrka.